Slavkovský zámek ve filmu

Největší barokní památka na Moravě se stala už několikrát kulisou pro slavné české i evropské filmy.

zdroj: ČSFD

Dívka v modrém

Zámek Slavkov je například místem, kde se v roce 1934 objevila Lída Baarová v roli Dívky v modrém. Jen málokdo však pozná, že zámek obrostlý břečťanem je právě slavkovský skvost.

Červený bedrník

S chapadly francouzské revoluce bojuje sir Percy, přezdívaný Červený bedrník. Tajně zachraňuje nevinné zpod gilotiny a odváží je do bezpečí. Dějištěm jedné z dramatických scén seriálové adaptace slavného příběhu se stal i zámek ve Slavkově u Brna. Rozsáhlé barokní sídlo v seriálu vzplálo a markýz de Rochambeau s dcerou se z jeho zdí zachránili jen tak tak.
Tato scéna Zámku Slavkov připomíná i smutnou minulost. Památka totiž skutečně na konci 19. století vyhořela a požáru padla za oběť podstatná část zdejší sbírky vzácných obrazů.

Napoleon

Zámek Slavkov – Austerlitz nechybí ani v nejnovějším čtyřdílném televizním filmu Napoleon. Přestože záběry z triumfální bitvy francouzského císaře se natáčely na jiných polích, než slavkovských, zámek posloužil jako kulisa hned v prvním díle. 

Tři mušketýři

Zámek Slavkov se objevil i v nejnovější adaptaci románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Pohled na průčelí se objevil hned na začátku čtvrté epizody při návštěvě vévody ze Savoj.

Modelář

V dramatu Modelář se Zámek Slavkov objevuje, jako místo konání futuristické módní přehlídky. 

 

Seriál Marie Terezie 

Marie Terezie je nejrozsáhlejší mezinárodní koprodukční projekt České televize, na kterém se podílí rakouská ORF, slovenská RTVS a maďarská MTVA. Třetí díl série zachycuje posledních dvacet let života habsburské panovnice. Jde o období výchovy Marie Antoinetty pro francouzský trůn a cesty Josefa II. k převzetí moci.

Na slavkovském zámku se tak v roli panovnice ukázala herečka Ursula Straussová a jako její manžel František Štěpán Lotrinský Vojtěch Kotek. Dále také herci David Švehlík nebo Tatiana Pauhofová.